Transport ja logistika uksest ukseni | ETS LogistikaTransport ja logistika uksest ukseni | ETS Logistika

Loe, kuidas käib kaubaarve ja pakkelehe õige vormistamine

kaubaarve ja pakkeleht

Kui planeerid EU välist (nt Suurbritannia, Hiina vms “kolmanda riigi”) kauba transporti on oluline teada, kuidas peavad kaubaarve ja pakkeleht vormistatud olema. Lisaks saad siit alla laadida kaubaarve (Commercial Invoice) ning pakkelehe (Packing List) põhjad.

Kuna enamasti on tegemist rahvusvahelise transpordiga, peavad dokumendid olema koostatud inglise keeles. Kauba saatja poolt vormistatud kaubaarve ja pakkelehe alusel koostab vedaja veokirja. Veokiri on erinev vastavalt transpordiliigile.

Maanteetranspordi puhul on veokirjana kasutusel CMR, meretranspordi puhul vormistatakse Konossement ehk Bill of Lading ning lennutranspordi puhul Airwaybill.  Maanteetranspordi puhul võib kauba saatja ka ise CMRi koostada.

Kaubaarve (Commercial Invoice) ja pakkelehe (Packing List) vormistamine

Kaubaarve peab kindlasti olema nimetusega “Commercial Invoice ” või “Invoice“. Lisaks sellele kindlasti kontrolli üle kas kaubaarvel on märgitud tarnetingimus ning kauba päritolumaa.

Samuti ei tohi seal olla 0-väärtusega summa. Pakkelehel ei tohi olla kaup märgitud 0-kaaluga. Juhul, kui kaubaks on ainult üks toode, siis võid pakkelehe info (kauba kogus, pakendamise viis, kaalud ) lisada kaubaarvele.

Kaubaarve ja pakkelehe saad alla laadida siit

Allalaetavas excelis on eraldi leht ka abistavate märkmetega.

Kui kauba lähte- või sihtkohaks on Euroopa Liidu väline riik (sh ka eriterritooriumid), peavad dokumendid olema piinlikult korrektsed, kuna nende alusel vormistatakse vastavalt eksport- või importdeklaratsioon.

Eriterritooriumiks nimetatakse piirkondi, mis kuuluvad Euroopa Liidu tolliterritooriumi alla, kuid ei ole osa ühenduse käibemaksuterritooriumist. Näiteks üheks eriterritooriumiks on Ahvenamaa, mis kuulub küll Soome Vabariigile, aga ei kuulu Euroopa Liidu tolliterritooriumi piirkonda. Eriterritooriumite kohta saad pikemalt lugeda Eesti Maksu ja Tolliametist.

Dokumendid kauba ekspordi korral

Eestist väljaspool Euroopa Liitu (sh ka eriterritooriume) eksporditava kauba juures peab olema nii kaubaarve, pakkeleht, veokiri kui ka eksportdeklaratsioon. Kui kaup on valmis transpordiks ning kaubaarve ja pakkeleht vormistatud võid saata need aegsasti deklarandile ülevaatamiseks. Sellega väldime kauba laadimise viibimist ning saame tagada tollidokumentide õigeaegse valmisoleku.

Dokumendid kauba impordi korral

Kui oled tellinud kauba riigist, mis ei kuulu Euroopa Liidu liikmeriikide hulka (sh ka eriterritooriume) on vaja vormistada importdeklaratsioon. Kaubaarve, pakkelehe ning veokirja alusel koostatakse importdeklaratsioon.  Kuna arve koostajaks on kauba saatja, kes ei pruugi teada nõudeid ja tingimusi dokumentidele, mille alusel Eestis importdeklaratsiooni vormistatakse, on hea kui deklarant saab need aegsasti üle kontrollida.

Juhul, kui kauba saatja poolt vormistatud dokumentidel on midagi puudu või vajab täpsustamist, saab vajadusel lasta kauba saatjal neid korrigeerida enne kauba Eestisse jõudmist.

Kui tekkis mõni küsimus, siis Pille vastab hea meelega ning vaatab dokumendid üle.

Küsi pakkumist
vastame minutitega.

Meil on hea meel kirju saada! Kirjuta oma hinnapäring või küsimused allolevasse vormi, saada ära ja me vastame Sulle kohe!